reede, 16. veebruar 2018

Üks saikoloogiline vaatepilt

Valentinipäeva puhul pakkus YouTube mulle suhtedraamasid :D
Üks neist kutsus avama ja oli selline mõnus!..., mingis jutusaates intervjueeriti "lahkuminekuspetsialiste". Ma ei tea, kes oli see USA mees, aga selles saatelõigus põhiliselt sõna võttev Esther Perel on Belgiast pärit psühhoterapeut. Ta rääkimisstiil oli nii mõnus jälgida, ise ka ilus inimene ja ... vaatasin seda saatejuppi lausa kolm korda (viimasel korral tegin espetšiaalselt teie jaoks märkmeid ;).
Nii et pakun ka teile vaatamiseks.Kes vaadata ei viitsi või inglise keelest aru ei saa, siis räägin paar oma lemmikkohta.

(Eelsõnaks veel:
Mulle meeldib ausalt öeldes, kui inimesed 'lahmivad' selles mõttes, et teevad mingi rohmaka kaheksjaotuse, mille peale miljon erandit kohe kisa tõstaks, kui jutuotsa oma kätte saaks. Kuid need on sellised rusikareeglid, mis kehtivad nii sageli, et elu on kergem, kui sa nendega arvestad.
Kui vestleja on nii delikaatne, et hakkab kõigist halli-roosa-beeživarjunditest rääkima, siis pole jutul otsa ega äärt ja lõpuks ei saagi midagi öeldud.)

Tema siin ütleb, et valetavad nii mehed kui naised, kuid nad teevad seda erinevalt.
Mehed kipuvad valetama suurustades, hoobeldes, juurde pannes - naised aga vähendades ja maha salates.
See tundus stuudiopublikule nii nutikas tähelepanek, et Perelit tunnustati aplausiga, mis teda üllatas ja naerma ajas :D

Truudusetuseks saab tänapäeval lugeda nii paljusid asju, et sellest on saanud üks segane supp.
Mis siis teeb truudusemurdmise nii valulikuks reetmiseks?
Põhimõtteliselt otsus teha midagi, mida pead partneri eest saladuses hoidma.
Täitsa loogiline.

Samas on truuduse ja monogaamia mõiste ajas muutunud.
Kunagi abielluti, kuniks surm meid lahutab - nüüd ollakse abielus, kuni armastus üle läheb.
Vanasti abielluti ja siis seksiti esimest korda - nüüd abiellutakse ja lõpetatakse teiste inimestega seksimine.
Vanasti tähendas monogaamia seda, et terve elu veedeti ühe partneriga - nüüd on monogaamia see, et oled eri eluperioodidel erinevatele partneritele truu.

Miks inimesed petavad?
See tekitab nii meestes kui naistes uue energiapuhangu ja virgutava elav-olemise-tunde.
See on tunne, mida inimene vajab enda sees.
Ei pea olema nii, et suhtes on midagi halvasti - inimhing tihtipeale ei talu tuima rühkimist läbi elu.

Petmisest on võimalik üle saada ja kõige olulisem asi selleks näib olevat, et 'paha peal' käinud partner ei marginaliseeriks petetud partneri valu. Et ta ei püüaks oma teo tähtsust vähendada ega vastusüüdistustega rünnata. Põhimõtteliselt ta peab jagama haavatud partneri valu ja seda temaga koos kandma. See ei tähenda muide, et ta peab kahetsema oma seiklust! Ta võib olla aus selles osas, mida see talle andis. Aga ta peab mõistma ja tähtsaks pidama valu, mida tema tegu ta partnerile tegi - siis on suhtel veel lootust.Ma mõtlen, et võibolla polnudki see jutt nii huvitav - mulle lihtsalt meeldis vaadata, kuidas see naine reageeris, ärksalt, avalalt ja tundlikult ilma kokutamise ja vingerdamiseta. Arukas ja meeldiv inimene :)
Byyye! 😘


2 kommentaari:

väga väga naine ütles ...

Aga on küll tark jutt.
Tark on ENAMASTI lihtne ja valu marginaliseerimine ning sellise teguviisi vältimine - jaa, nii ilmne, kui sõnastada. Nii ju ongi hea!

Samas nii harva tehtud ja nähtud!

karikate emand ütles ...

:)